Aktuality

Aktuality

2018

Kurz němčiny pro lékaře v Praze

3. lékařská fakulta v Praze organizuje kurz němčiny zaměřený na odbornou medicínskou terminologii.  Zápis do kurzu bude ukončen 21. února 2018. Více informací: NĚMČINA PRO LÉKAŘE

 

2016

Požadovaná úroveň německého jazyka pro práci lékaře v Německu

Každá spolková země samostatně rozhoduje o tom, jaké úrovně znalosti německého jazyka by měl zahraniční lékař dosahovat. Aktuálně je situace poměrně chaotická.

Nároky na jazykové znalosti se rok od roku zvyšují a Ministerstvo zdravotnictví usiluje o sjednocení a vytvoření společné normy pro jazykové zkoušky.

Lze předpokládat, že v budoucnu aprobaci získá jen ten lékař, který doloží znalost německého jazyka certifikátem C1 (Goethe nebo Telc) nebo certifikátem B2 + „Patientenkommunikationstest C1“.

Doporučené učebnice pro přípravu na všeobecnou jazykovou zkoušku B2

01Německy s úsměvem – výborná učebnice pro samouky a začátečníky. Za krátkou dobu se naučíte poměrně dost, je psaná jednoduchou srozumitelnou formou. Také gramatika je dobře vysvětlená v rodném jazyce. K učebnici je možno přikoupit si CD, DVD a cvičebnici. Příprava od A1 – B2. Tip: učte se články nazpaměť a zajímavé věty zkoušejte přenést do praxe. 

02Aspekte 2 – učebnice je určena pro mírně pokročilé. Je vhodná pro práci ve skupině (aktuálně též používaná v Goethe institutu). Výhodou této učebnice je, že vás cíleně připraví na požadovanou zkoušku B2 v GI. V učebnici najdete zajímavéčlánky na aktuální téma. Ke knize je třeba dokoupit CD, pro komplexnější nácvik doporučujeme i DVD a cvičebnici.

Fit fürs Goethe-Zertifikat B2 a Mittelstufe Deutsch B2 – v těchto cvičebnicích najdete konkrétní testy s podrobným vysvětlením, jak postupovat u zkoušky. Doporučujeme vám před zkouškou nastudovat alespoň jednu z nich. Získáte tak větší sebedůvěru a ušetříte si čas při zkoušce.

Doporučená učebnice pro přípravu v odborné němčině

04Němčina pro lékaře , Lucie Baštová a Ivana Mokrošová – učebnice obsahuje podrobný popis jednotlivých tělesných systémů (včetně obrázků) a základní výrazy potřebné pro pochopení zdravotnického systému v Německu. Také se zabývá sestavením anamnézy, komunikací s nemocným a informuje o způsobu psaní služebních dopisů, vedení zpráv a vyplňování potřebných formulářů.